Ako navoskovať auto?

Ak si vyberiete automobilový vosk alebo sealant, máte pár možností aplikácie. Môžete ho aplikovať ručne alebo leštičkou. Dokonca aj tuhé vosky je možné aplikovať leštičkou.
V následujúcich krokoch si ukážeme ako prebieha voskovanie auta.

Ručné voskovanie auta

 1. Aplikáciu vosku alebo sealantu na aute vykonávajte v tieni alebo pri zamračenom počasí, nie na priamom slnku. Ak sa produkt vysuší príliš rýchlo alebo ho necháte na vozidle príliš dlho, bude pracne a komplikované ho doleštiť.
 2. Vždy aplikujte vosk na suché vozidlo. Voda na aute spôsobí že pri aplikácii vosk nebude dobre priliehať.
 3. Naneste najtenšiu vrstvu akú môžete. Ak aj chcete viac lesku a hĺbky, nedosiahnete ho hrubšou vrstvou vosku. Hrubá vrstva sa bude ťažko odstraňovať a dolešťovať. Po doleštení prvej vrstvy môžete aplikovať ďalšiu s odstupom 5-6 hodín, ak nie je na obale uvedené inak.
 4. Penové aplikátory sú najlepšie na dosiahnutie tenkého, rovnomerného náteru. Sú savé, odolné, umývateľné a opakovane použiteľné. Sú tiež lacné, takže sa nebojte ich vyhodiť, keď sú už veľmi znečistené.
 5. Doleštujte prebytočný vosk s mikrovláknovími handričkami. Kvalitná mikrovláknová handra, vám veľmi pomôže a uľahčí prácu s dolešťovaním a odstraňovaním zvyškového vosku. Takisto nepúšťajú vlákna látky, ktoré by ste museli následne znova odstraňovať. Otáčajte si utierku často, hneď ako sa vám bude zdať že je špinavá alebo že dobre neodstraňuje vosk. Vždy si nachystajte viacej utierok pretože jedna vám stačiť nebude.
 6. Ak sa vám predsa len ostanú šmuhy na laku môžete použiť Quick Detailer na opravu a doleštenie šmuhou prípadne nezavoskovaných miest.

 

Strojná aplikácia vosku

 1. Vyberte správny voskovací pad a upevníte ho na leštičku. Voskovacie pady sú mäkké a absorpčné, ale dostatočne pevné na to aby vydržali tlak stroja. Môžu byť použité pre tekuté ako aj tuhé vosky.
 2. Ak používate tuhý vosk môžete ho rozotrieť pomocou plastovej špachtličky ako maslo na krajec chleba. Ak používate tekutý vosk alebo sealant, dávkujte tri rovnomerné kruhy okolo celého padu.
 3. Ak používate tekutý vosk alebo sealant, priložte pad na lak a roztiahnite vosk po panely. Tým sa zníži pravdepodobnosť rozstrieknutia vosku do okolia.
 4. Nastavte otáčky svojej leštičky maximálne na otáčky 3 stupňa. Vyššia rýchlosť vám aplikáciu neurýchli a zbytočne by vám odprskával vosk z padu. Všeobecne však ide o najrýchlejšiu rýchlosť, ktorú na aplikáciu potrebujete. Vosk rozťahujte po panely kým nebude rovnomerne pokrytý tenkou vrstvou vosku.
 5. Doleštujte s mikrovláknovou utierkou. Čím tenšia vrstva vosku tým jednoduchšie doleštovanaie.

 

Záverečný tip

Ak naozaj chcete zosilniť lesk, naneste vrstvu karnaubského vosku na vrstvu sealantu. Sealant vytvorí lesklý, tvrdý povlak, zatiaľ čo karanaubský vosk zvýši hĺbku a rozmer farby.

Slovníček pojmov

 1. Vosk – ochranná vrstva zvyčajne vyrobená z prírodného karnaubského vosku a plymérov, ktoré poskytujú hlboký, reflexný lesk.
 2. Sealant – úplne syntetická zmes polymérov, ktorá poskytuje dlhotrvajúcu ochranu a lesk.

 

TU si môžete prečítať Prečo voskovať a ako vybrať vosk?

This Post Has 2 Comments

Pridaj komentár