Ako odstrániť asfalt z laku auta?

Ako odstrániť asfalt z laku auta?

Odstránenie asfaltu z laku auta je pre mnohých z nás nočnou morou. Hlavne ak sa nám podarí prejsť po čerstvo vyasfaltovanej vozovke, máme strach sa aj pozrieť čo všetko sa nalepilo na prahy, podbehy a dvere. Šoféri menej znalí do tajov detailingu a rôznych prípravkov, siahnu s najväčšou pravdepodobnosťou po acetóne, nafte alebo technickom benzíne. Namočia starú handru v lepšom prípade mikrovláknovú handričku a drhnú kým asfalt nezmizne. Toto je však najhorší možný spôsob akým môžete asfalt odstrániť. Napadá ma ešte horší ale dúfam že nik nieje taký sadista aby sa asfalt snažil odstrániť nechtom, nožom alebo nejakým iným ostrím predmetom 🙂

Najlepšie čo môžete urobiť je kúpiť si nejaký kvalitný odstraňovač asfaltu určený na laky áut. Takéto odstraňovače nájdete v každom dobrom obchode s autokozmetikou prípadne ho môžete objednať cez váš obľúbený eshop.

Postup odstránenia asfaltu:

  1. nastriekajte prípadne rozotrite prípravok jemnou handričkou po asfaltových škvrnách
  2. nechajte pôsobiť uvidíte ako sa asfalt pomaly začne rozpúšťať a budú vznikať hnedé stekance
  3. opatrne začnite asfalt zotierať dole (snažte sa s čo najmenším tlakom a žiadne drhnutie)
  4. ak ešte zostali nejaké zvyšky na laku postup opakujte pokiaľ nebudú vznikať hnedé stekance
  5. ak by ste lak chceli vyčistiť do úplného detailu môžete na záver ešte použiť clay
    (POZOR!! clay sa neznesie s odstraňovačom asfaltu a začne sa pri styku sním rozpadať, preto vždy dobre opláchnite čistené miesto)

Na odstránenie asfaltu môžete samozrejme použiť aj clay samotný, avšak bude to veľmi zdĺhavé a namáhavé, hlavne keď je znečistenie veľké.

Zoznam doporučovaných produktov na odstránenie asfaltu:

  1. Koch Chemie Eulex
  2. CarPro TarX
  3. DODO JUICE SUPERNATURAL TAR & GLUE REMOVER

Všetky uvedené odstraňovače asfaltu sú aj vhodné na odstránenie lepidiel po starých nálepkách prípadne na odstránenie živice zo stromov.

Dávajte si ešte pozor na odstraňovače, ktoré sú dodávané s rozprašovačmi pretože často sa stáva že odstraňovač rozpustí trysky a znefunkčný ho. Takisto zabráňte styku odstraňovačov s plastovými časťami vášho auta mohli by ich nenávratne poškodiť.

Vo videu si môžete pozrieť ako postupovať s produktom Eulex od KochChemie.

Pridaj komentár