Ako svojpomocne vyčistiť klimatizáciu a pripraviť ju na leto?

Ako svojpomocne vyčistiť klimatizáciu a pripraviť ju na leto?

Jar je v plnom prúde, čo znamená len jedno – čoskoro nastúpia letné horúčavy, ktoré robia mnohým poriadne vrásky na čele. No každý, kto má aspoň trochu moderné auto, môže pokojne spávať. O efektívne vyhnanie nechutne horúceho vzduchu z interiéru sa postará klimatizácia. Samozrejme, za predpokladu, že funguje správne. 

Mnohí vodiči zabúdajú na to, že klimatizácia nie je bezúdržbový systém a taktiež si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Dôležité je najmä čistenie klimatizácie, ktoré by ste mali vykonať minimálne raz za rok. Ideálne dvakrát – po zime a po lete. No žiadny strach, čistenie klimatizácie je niekoľkominútovou záležitosťou, ktorú pokojne zvládnete aj sami. 

Prečo je čistenie klimatizácie dôležité?

sonax cistic klimatizacie
SONAX Čistič klimatizácie, 100 ml

Klimatizácia je pomerne komplexné zariadenie, ktoré sa skladá z viacerých súčastí – výparníkov, expanzných nádržiek a množstva hadíc a trubiek. Problémom je najmä skutočnosť, že v klimatizácii dochádza k výrazným výkyvom teplôt, ktoré zapríčiňujú kondenzáciu vody. Skondenzovaná voda zo vzduchu obsahuje množstvo nečistôt, vplyvom ktorých na jednotlivých častiach klimatizácie vznikajú rôzne plesnivé a hnijúce povlaky. Tie sa začnú prejavovať ako nepríjemný zápach, ktorý pocítite po každom zapnutí klimatizácie. 

liqui moly cistic klimatizacie
Liqui Moly 4087 Čistič klimatizácie 250 ml

No nie je to len o zápachu. Zapáchajúci vzduch z klimatizácie je plný zárodkov plesní, vírusov a baktérií. Ich vplyv na ľudský organizmus snáď bližšie popisovať netreba.

Svojpomocné vyčistenie zaberie len niekoľko minút 

Ak chcete klimatizáciu vyčistiť svojpomocne, postačí vám poznať tento jednoduchý návod. 

  1. Kúpte si čistič klimatizácie v spreji. Na trhu nájdete dva typy čističov v spreji – prvý typ sa položí na podlahu auta a čistiaci prostriedok strieka do celého interiéru, druhý typ sa pomocou tenkej hadičky strieka priamo do výduchov auta. Odporúčame zakúpiť prvý typ. Ak totiž striekate sprej pomocou hadičky priamo do výduchov, dezinfikuje sa len určitá časť klimatizačného okruhu, nie celý. Nehovoriac o tom, že sprej musíte prácne nastriekať do všetkých výduchov, aj tých v podlahe auta, pod sedadlami a podobne. 
  2. Posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu a fľašku spreju položte na podlahu. Auto naštartujte, zapnite vnútornú cirkuláciu vzduchu, aby klimatizácia nenasávala vzduch zvonku, ale len z vnútra auta. Klimatizáciu, respektíve ventilátor, nastavte na plný výkon a otvorte všetky vzduchové výduchy. 
  3. Odistite ventil spreju a nechajte ho striekať do interiéru auta. Zavrite všetky dvere a okná a počkajte vonku. Sprej strieka smerom dohora, približne do výšky 10 centimetrov. Do priestoru je rozprašovaný v malých čiastočkách, nemusíte sa tak obávať, že poškodí alebo zašpiní interiér. Sprej sa zo vzduchu nasáva do výduchov, odkiaľ následne putuje všetkými útrobami klimatizácie, čím ich efektívne čistí a dezinfikuje. 
  4. Sprej je na jedno použitie, po približne 5 minútach prestane striekať. Následne ešte 5 – 10 minút počkajte a nechajte klimatizáciu bežať. Potom môžete otvoriť auto a vypnúť motor. Nezabudnite nechať auto poriadne vyvetrať. Misia je dokončená, klimatizáciu ste úspešne vyčistili. 

Bonusový tip: pri dezinfekcii klimatizácie pre istotu skontrolujte aj peľový (kabínový) filter. Vo väčšine áut je jednoducho prístupný. Ak je nadmerne znečistený, vymeňte ho. Vďaka špinavému a starému peľovému filtru sa do klimatizačného okruhu a interiéru auta dostávajú nečistoty, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu zanášaniu klimatizácie. 

Ako to robia profesionáli? 

Profesionálne firmy na čistenie klimatizácie využívajú ozón. Postup čistenia je podobný ako v prípade svojpomocného čistenia sprejom, no s tým rozdielom, že čistenie ozónom trvá dlhšie, približne 45 minút. Využíva sa generátor ozónu, ktorý cez hadicu do interiéru vháňa čistý ozón, ktorý dokonale prečistí celý klimatizačný okruh a vzduchové výduchy. V porovnaní s čistením sprejom zaistí ozón o niečo dokonalejšiu mieru dezinfekcie. 

Je už len na vás, či sa rozhodnete pre svojpomocné čistenie, alebo čistenie klimatizácie necháte na profesionálov. V oboch prípadoch nemáte čo stratiť. Odporúčame kombináciu oboch riešení – dvakrát do roka si klimatizáciu vyčistite sami a aspoň raz za dva roky si ju nechajte vyčistiť profesionálne. 

Bonusový tip na záver: ak chcete klimatizáciu čo najdlhšie udržať bez zápachu, snažte sa čo najviac eliminovať kondenzáciu na výparníku klimatizácie. Riešenie je jednoduché – klimatizáciu vždy vypnite aspoň 5 minút pred tým, ako vypnete motor auta. Počas tejto doby sa kondenzovaná voda z výparníka odparí a po odstavení auta nezapríčiňuje tvorbu zapáchajúcich povlakov.

 

 

Pridaj komentár