Bezoplachové umývanie auta

Bezoplachové umývanie auta

Jednou z najnovších produktových inovácií, ktoré prenikli do čistiaceho a detailingového priemyslu je suché alebo bezoplachové umývanie áut. Idea na pozadí týchto produktov je, že môžu nahradiť tradičné šampónové produkty pre autá. Tieto produkty robia umývanie auta rýchlejším, jednoduchším a menej náročným a prinášajú rovnako efektívne výsledky ako tradičné šampóny. Tajomstvo unikátnych vlastností produktov sú sú špeciálne vyvinuté syntetické polymery. Tieto produkty z väčšej časti neobsahujú žiadne saponáty, ale iba vodný roztok polymérov podobných syntetických voskov. Tieto vysoko lubrikujúce polyméry majú schopnosť sa v rýchlosti naviazať k povrchu, uvoľňovať a obaľovať častice nečistôt a vytvárať bariéru chrániacu počas umývania lak vozidla pred poškriabaním.

Vo všeobecnosti existujú dva rôzne typy produktov na suché umývanie:

  1. šampóny, ktoré sa striekajú priamo na vozidlo z fľaše, a ktoré sa potom utierajú a leštia handrou z mikrovlákna
  2. šampóny, ktoré sa pridávajú do vedra s vodou a až potom sa aplikujú na vozidlo. Aplikujeme ich pomocou špongie alebo rukavice, podobne ako pri tradičnom procese umývania auta

Očividne, oba tieto typy produktov v skutočnosti obsahujú alebo vyžadujú vodu, čiže v skutočnosti nejde o doslovne suché umývanie. Termín suché(bezoplachové) v podstate znamená, že pri ich používaní sa nevyžaduje ďalšie namáčanie  – ako pred tak aj po umytí.

Existuje niekoľko sporov, čo sa týka produktov suchého umývania. Mnoho ľudí neverí, že špina neškriabe po povrchu laku a následne nevytvára tzv. slniečka a škrabance.  Iní naopak bežne používajú tieto produkty na autách a nehlásia žiadne poškodenia. Dokonca ani po dlhej dobe používania a po prevedení celkovej kontroly za priameho slnečného svetla alebo pod vhodnou lampou.

Je pravda, že prostriedky na suché umývanie áut môžu ponúknuť výhody, ak sú používané správne. Napríklad, keď vezmete svoje vozidlo na výstavu áut alebo na nejakú udalosť, vedia tieto prostriedky ponúknuť ideálny spôsob ako ho pred vystavením posledný krát umyť. Ak žijete v byte alebo v oblasti, kde sú obmedzenia týkajúce sa používania vody, potom suché umývanie je tým pravým riešením.

Ale aj pri nich sa stretávame s určitými nedostatkami. Hlavná nevýhoda ktorej tieto produkty čelia je tá, že keď máte napríklad veľmi zašpinené vozidlo od stvrdnutého blata  alebo má hrubé nánosy zaschnutej špiny z ciest, nebudú tieto produkty jednoducho schopné odstrániť špinu bezpečným a efektívnym spôsobom. V takomto prípade je čistenie vysokotlakovým prúdom vody jednoducho nutné a nedá sa mu vyhnúť.

Čo sa týka väčších áut ako SUV, nákladné autá, karavany, je veľmi nepraktické a nedáva zmysel ich čistiť suchými prostriedkami. Hlavným dôvodom je že by vyžadovali použitie veľkého množstva šampónu na pokrytie celej plochy vozidla na rozdiel od tradičných šampónov. Čo je pri ich veľkosti a nutnosti použitia bezoplachového prostriedku neekonomické.

Vo všeobecnosti, je suché umývanie spoľahlivé a tiež veľmi efektívne pre vozidlá, ktoré nie sú moc špinavé . Ak bol lak celkovo dekontaminovaný, vyleštený a bola naň aplikovaná ochranná vrstva a disky boli taktiež dekontaminované a bol na nich použitý sealant, potom môžete používať produkty na suché umývanie na týždennej báze pre udržanie vzhľadu ako po čerstvom detailovaní.

Ak neumyjete vaše auto dlhšie ako týždeň a chcete ho umyť „nasucho“, riskujete povrchové poškodenie. Rovnako bude problém oddeliť od laku nahromadené vrstvy špiny. Konečnom dôsledku môžu tieto produkty na aute zanechať šmuhy/škvrny – hlavne ak na povrchu auta nie je nanesená ochranná vrstva.

Najlepšie čo môžete urobiť, ak zvažujete používanie produktov na suché umývanie je použiť zdravý rozum. Ak je vaše auto nadmerne znečistené veľkými nánosmi zažranej špiny, tak je najvhodnejšie a najefektívnejšie túto špinu odstrániť opláchnutím vody. Ak sa o vaše auto dobre staráte a je na ňom len malá vrstva znečistenia, môžete sa bez obáv rozhodnúť pre suché umytie.

Záver

Záverečné zhrnutie je takéto: ak sú produkty na bezoplachové umývanie použité správne a za správnych podmienok, produkty určené na suché umývanie áut môžu ponúknuť príjemnú alternatívu oproti klasickým šampónovým prípravkom. Tieto šampóny sú finančne o niečo drahšie ako klasické šampóny. Avšak ak nemáte dobrý prístup k vode je to pre vás najlepší spôsob ako sa postarať o vaše auto.

Viac o bezoplachovom umývaní môžete nájsť TU pri recenzií Optimum No Rinse

 

 

 

 

This Post Has One Comment

Pridaj komentár