Kedy je čas vymeniť pneumatiky?

Kedy je čas vymeniť pneumatiky?

Minimálna hĺbka dezénu pre osobné automobily je 1,6 milimetra. Na určenie tejto hranice sa do drážok vkladajú malé vyvýšené plochy, ktoré siahajú práve do zákonom udávanej výšky. Ak je plocha pneumatiky na ich úrovni, auto nemôžete použiť v premávke. Avšak je tento návod správnym spôsobom zistenia, či je načase pneumatiky vymeniť? Môže to platiť – ale iba ak vás zaujímajú zákony a nie vaša bezpečnosť.

Dezén pneumatiky

Vlastnosti pneumatiky slabnú oveľa skôr

Bezpečná miera priľnavosti pri brzdení, schopnosť odvádzať vodu, istota v zákrutách, ale aj priemerná spotreba – to všetko závisí práve od veku a stavu pneumatík. Bohužiaľ, tieto problémy si mnohí uvedomia až keď je neskoro, teda keď nedobrzdia alebo nezvládnu zákrutu. Preto je dôležité venovať pneumatikám pozornosť v pravidelných intervaloch.

Čo im škodí najviac?

Dôvody opotrebovania pneumatík sú rôzne a závisia hlavne od štýlu jazdy a podmienok, v ktorých jazdíte. Prudké zrýchľovanie a brzdenie, jazdenie po neupravených cestách, veľmi teplé alebo naopak studené teploty, ale aj zanedbávanie pravidelnej údržby sú najčastejšie dôvody opotrebovania. Udržiavanie správneho tlaku a cielená výmena pozícií pneumatík na stranách a nápravách auta môžu výrazne predĺžiť životnosť pneumatiky. Taktiež je dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek zmenám v pocite z riadenia alebo vo zvuku pneumatík pri jazde – môže to byť následkom zlého vyváženia kolies a nerovnomerného opotrebovania pneumatík.

Kedy ich vymeniť?

Ak máte nové auto, prípadne novú súpravu pneumatík, majte na pamäti 5-ročnú hranicu. Práve 5 rokov je ten vek, kedy pneumatiky môžu u priemerného vodiča začať vykazovať známky opotrebovania. Neznamená to, že po piatich rokoch je nutné ich meniť, len ich začnite častejšie kontrolovať, ideálne aj u profesionálov v servise. Ak vám vydržia ďalších 5 rokov, môžete sa tešiť že ste na jednej súprave odjazdili celé desaťročie, ale práve vtedy prichádza čas na výmenu.
Možno stále spĺňate minimálnu hĺbku dezénu, možno nie sú viditeľne opotrebované, ale toto je už vek, kedy začína byť jazda riziková. Po desiatich rokoch guma stvrdne a stráca vlastnosti, ktoré boli spomínané vyššie. Preto po 10 rokoch doprajte svojmu autu darček v podobe nových pneumatík. Samozrejme, nebude to darček iba pre vaše auto, ktoré sa odvďačí presnejším a príjemnejším riadením, ale hlavne pre vás a vašich pasažierov. Zabezpečíte tak maximálnu možnú bezpečnosť – veď pneumatiky sú to jediné, čo vás spája s cestou.

Na tomto obrázku môžete vidieť kedy bola pneumatika vyrobená.
31 – znamená 31. týždeň v roku
09 – znamená rok 2009

Ako zistiť vek pneumatiky

Výber nových pneumatík

Možno by vás zaujímalo, aké pneumatiky by ste mali kúpiť. Toto je ale niečo, na čo sa nedá odpovedať prostredníctvom článku. Výber závisí hlavne od toho, na aké auto gumy kupujete a ako ich plánujete využívať (na aký štýl jazdy, podmienky atď.). Asi najlepšie teda bude, ak sa pozriete do manuálu k autu, prípadne ak zavoláte do servisu kde vám radi poradia, prípadne gumy aj objednajú a pri najbližšej prehliadke aj prezujú.
Teraz už by ste mali mať základné znalosti o pneumatikách, ich funkcii, opotrebovaní a výmene. Nezabúdajte teda pravidelne kontrolovať ich stav, čím môžete ich životnosť predĺžiť. V prípade, že cítite zmeny v pocite z riadenia alebo správaní auta pri jazde ich ihneď dôkladne skontrolujte, alebo zoberte do servisu kde sa na ne pozrú. Zabezpečíte tak nie len svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť všetkých ľudí v premávke okolo vás.

Pridaj komentár