Odstránenie vosku z plastu

Odstránenie vosku z plastu

Občas sa stane že pri troške nepozornosti sa môžu plastové časti vozidla zašpiniť s voskom alebo leštenkou. Tieto zvyšky sa dostanú medzi póry plastu a ak sa vysušia zanechajú nevzhľadné biele stopy, ktoré môžu byť nepríjemné a kaziť celkový dobrý dojem z práve vylešteného alebo navoskovaného vozidla. Ideálne je zabrániť tomu aby sa vosk alebo leštenka dostala na plastové časti vozidla použitím maskovacej pásky alebo tým že budete jednoducho opatrnejší pri aplikácii a práci s leštiacimi a voskovými výrobkami.

Kontaminácia sa môže odstrániť s malým úsilím so správnymi produktami. Najefektívnejším výrobkom, ktorý sa môže použiť na odstránenie zvyškov vosku je zriedený APC čistič (all purpose cleaner). Môžete použiť aj niektorý z vašich obľúbených čističov plastov avšak APC čističe majú výhodu pretože majú odmasťovacie vlastnosti čo znamená že rozpúšťajú a odstraňujú mastné produkty ako sú napríklad vosky a leštiace pasty.

Ako na to?

Pri odstraňovaný vosku z plastov by sme mali pracovať v chladnejšom a zatienenom priestore. Postihnutú oblasť najprv dostatočne zvlhčíme APC čističom a necháme chvíľu pôsobiť. Následne si pripravíme kefku s nie moc tvrdými štetinami (kefka na plasty, kefka na textil, zubná kefka), ktorá je veľmi dôležitá pretože štetiny kefky efektívne prenikajú aj do pórov plastu a tým pomáhajú odstrániť zvyšky vosku alebo leštenky, zatiaľ čo napríklad s mikrovláknovou utierkou by sme odstránil zvyšky iba z povrchu.

Po chvíľke čistenia je dobre zotrieť zvyšky APC čističa vlhkou mikrovláknovou utierkou a skontrolovať či bolo čistenie dostatočné. So skúseností môžem povedať že prvý krát sa nikdy nepodarí stopercentne odstrániť všetok vosk a postup treba opakovať viac krát. Po vyčistení by mal byť plast vysušený a potom ošetrený vhodným produktom (oživovačom) na plasty. Tento proces obnoví a ošetrí oblasť, ktorá opäť vyzerá ako nová a pomáha ju chrániť pred poveternostnými vplyvmi a kontamináciou.

Oživovače plastov by sa mali aplikovať pomocou penového alebo mikrovláknového aplikátora rovnomerne na celý povrch plastovej časti. Následne zoberieme suchú mirkovláknovú utierku a odstránime prebytočný produkt čím docielime prirodzene vyzerajúceho povrchu.

Vosk na plastovej lište
Voskové stopy na plastovej lište
Vyčistená plastová lišta
Po čistení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár