Prečo je jelenica nevhodná na sušenie auta?

Prečo je jelenica nevhodná na sušenie auta?

Jelenica

Pokiaľ ide o sušenie auta po umývaní, veľmi populárnou voľbou je použitie tzv. jelenice. Aj keď je jelenica veľmi účinná pri absorbovaní vody a sušení vášho auta, bohužiaľ veľmi ľahko môžu pri jej použití vzniknúť škody na povrchu laku vo forme jemných škrabancov a slniečok. Jelenia koža je živočíšna surová koža, ktorá nebola priamo navrhnutá na účel sušenia auta. Povrch jelenice je hladký a nedokáže pri sušení pohltiť prach a jemné nečistoty, čo ma za následok že pri sušení s jelenicou tieto čiastočky škriabu po povrchu laku. Aj keď jelenicu pred sušením zvlhčíte stále je obrovské riziko poškriabania laku. Na trhu sú k dispozícii aj syntetické jelenice, ale tieto produkty trpia rovnakými nevýhodami ako prírodná jelenica.

Čo použiť?

Dnes máme k dispozícií bezpečné alternatívy, ktoré môžu rovnako, ak nie lepšie vysušiť vaše auto. Utierky z mikrovlákna alebo sušiace wafflové utierky, ktoré sú kombináciou mikrovlákna a bavlny, sú špeciálne navrhnuté tak, aby vaše vozidlo vysušili a nepoškodili. Konštrukcia týchto utierok je výnimočná v tom že častice prachu a špiny, ktoré kvôli nedostatočnému čisteniu ostali na povrchu vozidla pohltia a zachytia vo vláknách, čím zabránia k stretu prachu s lakom vášho auta a tým eliminujú hrozbu poškriabania laku. Aj v prípade že máte mikrovláknový uterák odporúčam nešúchať sním po aute. Najšetrnejším spôsobom ako vysušiť auto je uterák iba prikladať na lak a zľahka ho hladkať aby absorboval všetku vodu pod ním. Takto postupujeme po celom vozidle.

Na trhu sú dostupné uteráky v rôznych cenových kategóriách. Za mňa môžem doporučiť uterák od firmy Monster Microfibre – Purple Monster Edgeless XL (viď obrázok nižšie). Veľmi dobrý uterák, skvele pohlcuje vodu, je veľmi jemný, cena okolo 17€, čo je taký stred medzi uterákmi na sušenie. Uterák by mala byť povinná výbava každého automobilového nadšenca.

Po použití môžete tieto uteráky oprať v práčke. Tým zabezpečíte že sa odstránia všetky častice nečistôt a že budú čisté a bezpečné pre ďalšie použitie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár