Prečo nepoužívať špongiu na umývanie auta?

Prečo nepoužívať špongiu na umývanie auta?

Drvivá väčšina ľudí požíva na umytie auta veľkú žltú špongiu. Spočiatku sa zdá ako dobrá voľba až pokiaľ sa nepoobzeráte po alternatívach, ktoré sú v dnešnej dobe k dispozícii. Potom sa sami seba začnete pýtať, prečo existujú rôzne alternatívy ak je moja špongia dostatočná?

Špongia môže efektívne vyčistiť auto, ale zároveň vám nepochybne spôsobí poškodenie na laku ako napríklad množstvo jemných škrabancov a slniečok. Problém pri použitý špongie spočíva v tom že aj pri dôkladnom predoplachu alebo napeneniu auta vždy budú na laku prítomné malá častice nečistôt. Aj keď je špongia pórovitá na to aby umožňovala vstrebávanie vody, jej celková plocha je rovná, čo znamená, že tieto malé častice sa zachytia medzi špongiou a lakom vášho auta a následne sú ťahané po povrchu a výsledkom sú jemné škrabance a slniečka, pretože prach a drobné kamienky, ktoré sú pod špongiou sa správajú ako brúsny papier.

Čo teda použiť?

Bezpečnou alternatívou k použitiu špongie na umývanie auta môžete použiť buď rukavicu z jahniacej prírodnej alebo syntetickej vlny alebo mikrovláknovú rukavicu. Tieto umývacie rukavice sú vyrobené z dlhých vláknitých materiálov, ktoré nasávajú a zadržiavajú vodu rovnako ako špongia, ale tiež priťahujú a zachytávajú akékoľvek voľné častice nečistôt tým pádom rukavica môže bezpečne kĺzať po povrchu a nevytvára škrabance. Rukavice na umývanie áut sú vyrobené z oveľa mäkších materiálov ako špongia čo je cítiť už pri prvom dotyku. Keďže sa umývacie rukavice nasádzajú na ruku eliminujete riziko pádu na zem, ktoré sa bežne vyskytuje so špongiami.

Rukavica by sa mala po povrchu auta kĺzať hladko a vytvárať čo najmenšie trenie.

Dúfam že pri budúcom umývaní auta zahodíte špongie a siahnete po kvalitnejšej rukavici.

Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť rukavicu od Meguiar’s – Lambs Wool Wash Mitt.  Jej cena je niekde na úrovni 15-18€ čo je oproti jej výdrži a kvality zanedbateľní peniaz.

 

 

 

 

Pridaj komentár