Prečo voskovať a ako vybrať vosk?

Prečo voskovať a ako vybrať vosk?

Voskovanie auta je mnohými považované za zbytočnú činnosť – je to niečo čo robia len premotivovaní majitelia áut alebo majitelia veteránov. Možno ste nikdy predtým svoje auto nevoskovali, ale treba podotknúť, že je to dôležitá a často veľmi zanedbávaná činnosť na údržbu auta.

Staršie vozidlá kedysi striekali 2 vrstvami farby, základnou a následne farebným lakom a to bolo všetko. Vosk bol jedinou zložkou chrániacou lak auta. V 80-tych rokoch začali výrobcovia áut používať ešte jednu vrstvu priesvitného laku, ktorým „zapečatili“ farebný lak a taktiež mu dodali väčší lesk a poskytli tak trochu lepšiu ochranu voči UV-žiareniu, ozónu, výfukovým plynom, čistiacim prostriedkom, kamienkom a vtáčím exkrementom.

Avšak aj táto dodatočná vrstva sa časom znehodnotila, čo môže byť viditeľné na niektorých autách. Pravidelné voskovanie vášho vozidla zabráni, aby sa niečo podobné stalo a zaistí mu žiarivý lesk aj naďalej. Ideálne by sa malo voskovať auto 2 krát do roka, i keď realita je iná a väčšina ľudí voskovanie nerieši. Ako už bolo vyššie spomenuté, je to veľmi dôležitá časť údržby vozidla, ktorá sa často podceňuje.

Ako správne vybrať a čo hľadať

Poznáme 2 typy vosku, ktoré sa štandardne používajú: karnaubské (prírodné) a syntetické vosky.

Prírodný karnaubský vosk

Karnaubské vosky sú produkované z výťažkov z listov brazílskej palmy. Tieto vosky poskytujú vášmu autu lesklý a ochranný finiš.  Sú taktiež hypoalergé

Karnaubský vosk
Karnaubský vosk vo svojej prirodzenej podobe

nne, často sa však zmiešavajú s inými jemnejšími voskami ako napríklad s včelím voskom kvôli jednoduchšiemu nanášaniu, keďže normálne je karaubský vosk veľmi tvrdý a lupienkový.

 

Karnaubský vosk je považovaný za prémiový riešenie pre jeho lesk, ale zvykne byť drahší ako syntetický vosk.
Ceny kvalitného karaubského vosku sa môžu vyšplhať aj na stovky eur.

Syntetický vosk

Na druhú stranu, syntetické vosky sú produkované z chemikálií vyrobených človekom a majú tak mnohé výhody ale aj nedostatky. Napríklad bývajú dostupné vo forme spreja, sú redšie, jednoduchšie sa s nimi pracuje a preto sú aj častejšie používané. Sú taktiež lacnejšie, keďže ich produkcia nie je závislá na úrode daného palmového stromu. Môžu mať tiež vyšší bod topenia, čiže keď žijete v horúcejšom prostredí sú tak pre vaše auto vhodnejšie. Avšak neposkytnú taký lesk ako karnaubské vosky. Syntetické vosky by sa voskami ani nemali nazývať. Vhodným názvom z anglického slova “sealant” by bol tmel a svojou konzistenciou sa im aj podobajú.

Karnauba vs. Syntetika

Posledná vec, ktorú treba uvážiť pri porovnávaní karnauby a syntetiky je že syntetika vydrží dlhšie. Vo všeobecnosti ale nadšenci voskovania ostávajú verní karnaube, pretože často voskujú svoje autá a pre jej neporovnateľný lesk. Ak vám záleží iba na dlho trvajúcej ochrane, syntetika bude pre vás lepšia voľba.

Na záver: oba vosky poskytnú vášmu vozidlu dobrú ochranu a lesk a teda už je len na vašich osobných preferenciách, ktorý použijete.

TU si môžete prečítať Ako voskovať auto

This Post Has One Comment

Pridaj komentár